Galatasaray ve Beşiktaş’ın sponsoruydu: İflas etti

Türkiye’de son yıllarda giderek hızlanan iflas furyası, farklı sektörlere de sıçramış durumda. İnternetten alışveriş rakamlarının rekorlar kırmasına rağmen, kargo şirketlerindeki ekonomik sıkıntılar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Taşıma masraflarının artmasıyla birlikte Türkiye’nin en ünlü kargo firmaları sürekli küçülmeye giderken, e-ticaret siteleri ve futbol kulüpleri ile yürüttüğü anlaşmalarla tanınan GKN Kargo’nun iflas ettiği öğrenildi. Ocak ayının ilk haftalarında İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nden konkordato talebinde bulunan şirket, içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kurtulmak için süre talep etmişti. Sunulan proje kapsamında şirketin yeniden toparlanabileceğine ikna olmayan mahkeme, mali darboğaz yaşayan şirkete yaptığı komiser ataması sonucunda nihai kararını verdi.

MİLYONLARCA DOLARLIK BORÇLA BATTI

Mahkeme tarafından iflas kararı verilen GKN Kargo’nun mevcut borcunun 563 milyon lira olduğu ortaya çıktı. Nisan ayının ilk haftasında yapılan duruşmaya şirketten alacağı bulunan çok sayıda kişi de katılırken, şirket avukatları, kesin mühlet talebinde bulundu. Prof. Dr. Oktay Taş, Prof. Dr. Serdar Kale ile Mali Müşavir Canan Koçyiğit’ten oluşan komiser heyetinin imzasını taşıyan 39 sayfalık raporda, “Şirketin geçici mühletten faydalandığı her gün alacaklıların durumu daha da kötüye gitmekte” denildi.

Bu rapor doğrultusunda kararını veren mahkeme, şirketin iflasına hükmederek tasfiye sürecini başlattı. Ancak şirketin bütün şubeleri uzun süredir tek tek boşaltılırken, şu anda 2 araç dışında şirkete ait hiçbir varlık olmadığı kaydedildi.

ALACAKLILAR ARASINDA GALATASARAY VE BEŞİKTAŞ DA VAR

563 milyon TL’lik borcun 50 milyon liraya yakın bölümü ise, aralarında Galatasaray, Beşiktaş, Gaziantep Spor ve Şanlıurfa Spor’un da bulunduğu kulüplerin alacaklarından oluşuyor.

ŞİRKET BATARKEN ÖZEL JET TUTTU

Her ne kadar şirketin kayıtlı 2 araç dışında hiçbir varlığı olmadığı aktarılsa da, şirketin sahibi Gökhan Akyürek’in, konkordato başvurusundan 2 hafta kadar önce, özel jetle seyahat ettiği bilgisi dava dosyasına girmişti. Akyürek’i, özel jetle Urfa’dan İstanbul’a taşıyan Vatanjet Havacılık AŞ 29 bin liralık alacağını tahsil edemediğini mahkemeye bildirdi.

GKN KARGO KİME AİT?

GKN Kargo iş insanı Gökhan Akyürek’e aittir.

GÖKHAN AKYÜREK KİMDİR?

Gökhan Akyürek 32 yaşındadır. Üniversitede lojistik eğitimini almış ve sonrasında da aile işletmesinde farklı pozisyonlarda görev almış ve kendi deyimiyle de kargo sektörüne tutkuyla bağlı olduğunu belirtmektedir. Kargo ve lojistik sektöründe faaliyetlerde bulunan bu şirket büyük çoğunlukla perakende alanında gıda, tekstil ve ayakkabı sektöründeki şirketlere hizmet sunuyor. Şirket, firmaların ihtiyacı olan farklı alanlardaki kargo ve lojistik çözümlerini tek bir merkezden sağlayarak, çalıştığı kurumlara takip kolaylığı, kaliteli hizmet ve uygun maliyet avantajı sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x